Biskole - begynderkursus i biavl

Lær at holde bier

Første gang er 12. marts 2026 kl. 18.00.

Vi mødes derefter hver torsdag kl. 18 frem til ca. 1.9 (bortset fra helligdage og ved dårligt vejr). Det er ikke nødvendigt at deltage hver torsdag, men jo mere man er der, desto mere lærer man.

Du lærer om bierne, og hvordan de passes. Undervisningen indeholder lidt teori, men det meste undervisning består i, at du sammen med de andre kursister passer et bistade. I bliver undervist af medlemmer fra Rudersdal Biavlerforening med mange års erfaring.

Biskole koster 600 kr. Børn ifølge med voksne er gratis.
Tilmelding: rudebi@outlook.dk . Oplys dit navn, din adresse, mobilnummer og mailadresse.

Kursister kan låne bidragter og handsker i skolebigården. Dragten består af
hætte og jakke.
Foreningen byder på kaffe, te, brød med honning.

Foreningen har sammen med andre foreninger i Nordsjælland en politik om pesticidfri pleje af bier. En voksklub forsøger at sikre en pesticidfri voks og honning.
Foreningen er medlem af Danmarks Biavlerforening, som vi foreslår vores medlemmer at melde sig ind i efter afsluttet kursus.
Man modtager der det informative månedsblad Tidskrift for Biavl, samt en kollektiv ansvarsforsikring.

Medlemskab af Danmarks Biavlerforening + Rudersdal Biavlerforening kan købes på www.bishoppen.dk

Se video om foreningen.

Bliv medlem

Rudersdal Biavlerforening optager nye medlemmer.
Vi optager rutinerede biavlere, men du kan også blive medlem, hvis du aldrig har arbejdet med bier før – du skal så tilmeldes vor begynderkursus. Efter afsluttet kursus kan du melde dig ind i foreningen. Så bliver du en del af fællesskabet, hvor vi sammen hjælper hinanden til hele tiden at blive klogere på biernes fascinerende verden.

Vi er medlem af Danmarks Biavlerforening.

INDMELDING OG KONTINGENT

Send os en mail med dit navn, din adresse, mobilnummer samt din e-mail.

Oplys samtidig om du ønsker fuldt medlemskab (Danmarks Biavlerforening og Rudersdal Biavlerforening) eller lokalt medlemskab (Rudersdal Biavlerforening) eller gerne vil tilmeldes begynderkurset.

Kontingentsatser:
Lokalt medlemskab (Rudersdal Biavlerforening) 300 kr. årligt.
Medlemskab af Danmarks Biavlerforening : 825 kr. årligt. (Beløbet indeholder 100 kr. for lokalt medlemskab i Rudersdal Biavlerforening).

Begynderkursus: 600 kr.